IZSTRĀDĀJUMI AR MELAMĪNA UN LAMINĒTU PĀRKLĀJUMU
Šos izstrādājumus nepieciešams tīrīt ar mīkstu audumu vai ar sūkli ar „vieglu” ziepju šķīdumu, pēc tīrīšanas nepieciešams nosusināt. Nedrīkst lietot mazgāšanas līdzekļus, kas satur skābes, stiprus sārmus vai abrazīvus materiālus. Mēs neiesakām lietot mēbeļu tīrīšanai speciālos mēbeļu kopšanas līdzekļus, jo ļoti bieži tie satur vasku vai sastāvdaļas, kas atstāj uz mēbeļu virsmas svītras un traipus.
KRĀSOTI UN LAKOTI IZSTRĀDĀJUMI
Īpaši saudzīgi jātīra krāsotus un lakotus izstrādājumus. Nedrīkst lietot abrazīvus tīrīšanas līdzekļus, sūkļus un audumus.
Skaidu plates (KSP, MDF, finieris), no kā tiek gatavotas lielākā daļa mēbeļu detaļas, ir hidroskopiski materiāli un saskarē ar ūdeni vai tvaiku piebriest. Mēbeļu ekspluatācijā nav pieļaujama ūdens, karsta tvaika un karstu priekšmetu novietošana uz mēbelēm. Nedrīkst pieļaut slapju sūkļu, karstu vāku un alkoholu saturošu dzērienu īslaicīgu atrašanos uz mēbeļu detaļām, ja rodas šāda situācija, to nekavējoties jānovērš.
IZSTRĀDĀJUMI NO DABĪGA KOKA
Visi izstrādājumi no dabīgā koka ir pārklāti ar ūdens noturīgu akrila laku, bet tie jāekspluatē telpās ar parastiem klimatiskiem apstākļiem: ar gaisa temperatūru no 150C līdz 250C un ar relatīvo mitrumu ne mazāk par 45% un ne vairāk par 65%. Rāmju konstrukcijas fasādēm no dabīga koka nepieciešama īpaši saudzīga ekspluatācija. Nepietiekamas jaudas ventilācijas vai tās trūkuma dēļ ar laiku fasādes kļūst netīras. Gatavojot ēdienu ar sadzīves ierīču palīdzību (cepeškrāsni, plīti), jābūt ieslēgtai ventilācijai.
Koks ir dabīgs produkts, un tajā ir viņa skaistums un vērtība. Dabīga koka fasādes laika gaitā gaismas iedarbības rezultātā var mainīt krāsu, turklāt intensitāte un krāsas izmaiņas ir atkarīgas no koka šķirnes un no tonējuma pakāpes. Visas mēbeļu koka detaļas ir pārklātas ar gaismas aizsardzības laku, kas aizkavē krāsas maiņu. Bet šo dabīgo procesu pilnīgi nevar bloķēt. Tāpēc ilgstoša saules gaisma iedarbība uz koka detaļām ir nevēlama.
Finierētu un dabīga koka virsmu ekspluatācijā; līdzīgi kā citiem materiāliem, nav pieļaujama ūdens (arī ūdens kondensāta), alkoholu saturošu dzērienu un skābju atrašanās uz virsmas un virsmu savienojumiem.
PLASTIKĀTA GALDA VIRSMAS SAVIENOJUMI UN MALIŅAS
Galda virsmas savienojumi ir apstrādāti ar silikona hermētiķiem pretmitruma aizsardzībai. Tomēr ekspluatācijas laikā nav pieļaujama ūdens atrašanās uz galda virsmu savienojumiem, un īpaši uz alumīnija, plastikas, koka vai akrila maliņām. Pēc trauku mazgāšanas nepieciešams noslaucīt lieko mitrumu no virsmas. Uz galda virsmas savienojumiem nedrīkst likt slapjus mazgājamos sūkļus, katlu vākus ar ūdens kondensātu. Īpaši jāsargā galda virsmas savienojumus un maliņas no etiķa skābes un alkohola saturošām vielām.
Maliņas ir pielīmētas ar augstas tehnoloģijas darbmašīnām, izmantojot augstas kvalitātes līmi no labākajiem Eiropas ražotājiem. Bet mūsdienu tehnoloģijā lieto termiskas līmes un tāpēc uz maliņām nav pieļaujama ilgstoša temperatūras virs 500C iedarbība. Temperatūras virs 500C ilgstošas iedarbības rezultātā ir iespējama maliņas deformācija un atslāņošanās.
DETAĻAS NO ANODĒTĀ ALUMĪNIJA
Anodēto alumīnija detaļu tīrīšanas laikā (galda virsmas un fasāžu maliņas, rolādes, priekšmetu fasādes utt.) var izmantot tikai mīkstu audumu vai sūkli, un nepieciešamības gadījumā „vieglu” ziepju šķīdumu. Nedrīkst lietot abrazīvos tīrīšanas līdzekļus.
IZSTRĀDĀJUMI NO NERŪSĒJOŠA TĒRAUDA
Nerūsējoša tērauda izstrādājumu, galda virsmu, izlietņu un citu aprūpei ir nepieciešams izmantot atbilstošus tīrīšanas līdzekļus, kas ir pārdošanā. Tīrīšanas laikā jāseko ražotāja instrukcijai.
MĀKSLĪGĀ AKMENS IZLIETNES (SHOCK, NEOMEDIAM, FRANKE, GRANDMASTER U.C. )
Ikdienā ir pietiekami noslaucīt izlietni ar mīkstu lupatiņu un noskalot tīru ūdeni. Izlietne ir jātīra pēc katras lietošanas reizes.
Ja radies noberzums no metāla priekšmetiem (katliņiem, galda piederumiem u.c.), izlietne jāizslauka ar speciālā tīrīšanas šķidrumā samērcētu lupatiņu un jāizskalo ar tīru ūdeni.
Ja izlietnē izlieti krāsaini šķīdumi (augļu sula, tēja, ievārījumi u.c.), izlietne jātīra ar speciālu tīrīšanas šķīdumu un pēc tam jāizskalo ar tīru ūdeni.
Lai notīrītu kaļķa un kaļķakmens traipus, izmanto etiķi, etiķa tīrītāju, kaļķa un rūsas noņemšanas līdzekļus. Lietojot pārdošanā esošos līdzekļus, jāievēro to lietošanas instrukcija. Etiķim uz netīro virsmu jāiedarbojas aptuveni 20 min. Visos gadījumos izlietne rūpīgi jāizskalo ar tīru ūdeni. Izlietni jātīra reizi mēnesī vai pēc nepieciešamības, atkarībā no ūdens cietības pakāpes.
MĀKSLĪGĀ AKMENS KRĀNI (SHOCK, NEOMEDIAM, FRANKE, GRANDMASTER U.C. )
Krānu, kas krāsoti akmens izlietnes krāsā, tīrīšanas laikā jāizmanto tikai mīksts audums vai sūklis un nepieciešamības gadījumā „viegls” ziepju šķīdums. Nedrīkst skrāpēt armatūru, nedrīkst izmantot abrazīvus materiālus vai tīrīšanas līdzekļus, kas satur abrazīvus materiālus. Kā arī nedrīkst lietot kodīgus tīrīšanas līdzekļus, skudrskābi vai citronskābi.
STIKLA PANEĻI – STIKLA VIRSMAS
Stikla paneļu-virsmu tīrīšanā izmantot tikai stikla tīrīšanai paredzētos līdzekļus, nekādā gadījumā nedrīkst izmantot abrazīvus sūkļus. Izstrādājumus no stikla nedrīkst pakļaut krasām temperatūras maiņām, kā arī mehāniskiem triecieniem. Jāievēro, ka stiklu var viegli saskrāpēt arī ar keramikas un stikla izstrādājumiem – šķīvjiem, krūzēm, bļodām, utt. Tāpēc, lai izvairītos no stikla virsmu saskrāpēšanas, ieteicams lietot paliktņus un salvetes.
GRANĪTA DARBA VIRSMU EKSPLUATĀCIJA
Visas darba virsmas tiek imprignētas ar speciālu šķidrumu, kas aizpilda tukšumus starp kristāliem, izspiežot no tiem gaisu. Granīta virsmas iegūst šķidrumu atgrūdošu efektu.
Granīta darba virsmas vēlams tīrīt ar speciāli tām paredzētiem līdzekļiem.
Var arī izmantot vieglu ziepju šķidrumu ar neitrālu PH līmeni. Neskatoties uz to, ka darba virsmas ir apstrādātas tā, lai tajās neiesūktos eļļas, tauki u.c. šķidrumi, būtu vēlams pēc iespējas ātrāk tos noslaucīt no virsmas.
Netīriet darba virsmas ar abrazīviem un balinošiem tīrīšanas līdzekļiem, neizmantojiet virsmu tīrīšanai tvaika putekļsūcējus.
Granīts ir karstumizturīgs materiāls, tāpēc jūs varat droši novietot uz darba virsmas karstus katlus un pannas, izņemot šaurās akmens virsmas vietas starp izlietnes vai plīts virsmas caurumiem un akmens darba virsmas malu.
Granīts ir ļoti ciets materiāls, tāpēc to ir ļoti grūti saskrāpēt.
Saprātīgi rīkojoties, jūs varat griezt uz granīta virsmas.
Vēlams reizi 1,5 vai 2 gados veikt atkārtotu darba virsmas imprignēšanu.
MĀKSLĪGĀ AKMENS VIRSMU (CORIAN®, KERROCK®, AVONITE®, LYRIC®, MONTELLI® U.C.) EKSPLUATĀCIJA
Sākotnēji šīm virsmām ir satīna spīdums, taču lietošanas laikā tās iegūst gludu, zīdainu struktūru, turklāt uzlabojas tīrīšanas īpašības. Lai spīdums veidotos vienmērīgi, pirmo mēnešu laikā vienu vai divas reizes mēnesī izmantojiet šādu virsmu tīrīšanai paredzētu viegli abrazīvu pulverveida spodrinātāju, vai abrazīvu krēmveida tīrīšanas līdzekli. Ar apļveida kustībām notīriet virsmu ar mitru sūkli vai drānu, tad noskalojiet, noslaukiet un nosusiniet ar papīra dvieli vai mīkstu drānu.
Lai gan šīs virsmas šķidrumu neuzsūc, tomēr ikdienas tīrīšanā labāk virsmu noslaucīt, tiklīdz kas izlijis.
Netīriet šīs virsmas ar tām neparedzētiem ķīmiskiem līdzekļiem. Tīrīšanai izmantojiet speciālo vai līdzekli uz amonjaka bāzes, kas paredzēts cieto virsmu tīrīšanai, vai parasto trauku mazgāšanas līdzekli, pēc tam visu kārtīgi noskalot.
Lai karstuma dēļ nesabojātu virsmu, zem virtuves traukiem vienmēr lieciet karstuma aizsargu vai paliktni ar gumijas apakšu, vai ļaujiet traukiem atdzist uz plīts. Nekad nelieciet karstu pannu, jo īpaši čuguna, tieši uz virsmas vai izlietnē. Liels karstums var sabojāt jebkuru virsmu!
Griešanai un kapāšanai izmantojiet tam paredzēto dēlīti, lai nerastos skrambas un robi.
Nejauši izlijušas spēcīgas ķīmiskas vielas (krāsas noņēmējs, otu, metāla vai cepeškrāsns tīrīšanas līdzeklis, vielas, kuru sastāvā ir metilēna hlorīds, cauruļu tīrīšanas līdzeklis, kura sastāvā ir skābe, nagu lakas noņēmējs uz acetona bāzes utt.) nekavējoties jānoskalo ar lielu daudzumu ziepjūdens. Neatklāta vai ilgstoša ķīmisko vielu iedarbība var sabojāt virsmu tik stipri, ka var rasties nepieciešamība pēc speciālista palīdzības.
Lielāko daļu bojājumu ir iespējams novērst, tāpat arī atjaunot virsmas sākotnējo izskatu, tomēr saudzīga attieksme ekspluatācijā palīdzēs izvairīties no virsmas bojājumiem.